X KAPAT 
Karahayıt Yeniden Doğuyor
Türkiye’nin önemli termal turizm alanlarından biri olan Pamukkale’ye bağlı Karahayıt Mahallesi, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile turizm atağına geçiyor.

Türkiye’nin önemli termal turizm alanlarından biri olan Pamukkale’ye bağlı Karahayıt Mahallesi, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile turizm atağına geçiyor. Karahayıt’ta uygulanan kentsel dönüşüm projesi ile fay hattı üzerinde bulunan konutlar, iş yerleri ve pansiyonlar yakılıp, depreme dayanıklı bölgede, yöresel mimaride yeni bir yaşam alanı oluşturuluyor. TOKİ, kentsel dönüşüm projesi kapsamında Karahayıt’ta toplamda 660 odalı, 40 termal pansiyon inşa ediyor. 

Fay Hattındaki Yapılar Yıkılacak 

Karahayıt’ta gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projesi toplam 27 hektarlık alanı kapsıyor. Proje alanında, fay hattı üzerinde 160 hak sahibine ait konut, iş yeri ve pansiyonlar yer alıyor. Bazı yapılarda ise iş yeri, konut ve pansiyon bir arada bulunuyor. Proje çerçevesinde öncelikle depreme dayanıklı bölgede yeni bir yaşam alanı inşa edilirken, fay hattı üzerinde bulunan bu binalar da inşaatın tamamlanmasının ardından tamamen ortadan kaldırılacak. 

Yöresel Mimaride 258 Konut

Uygulanan kentsel dönüşüm projesiyle yöresel mimaride, bölgenin değerlerini yansıtan 258 konut inşa ediliyor. İlk etapta ihalesi gerçekleştirilen, 42’si 1+1, 90’ı 2+1 ve 126’sı 3+1 olmak üzere 258 konut ile birlikte 24 derslikli ilköğretim okulu, 4 işyeri ile 10 termal pansiyon inşa ediliyor. TOKİ’nin yayınladığı en güncel verilere göre, Aydın İnş. Taah. San. Ve. Tic. Ltd. Şti. & Mustafa DUYSAK- Duysak İnş. İş Ort. yükleniminde bulunan projenin %86’lık kısmı tamamlandı. Yapıların 2014 yılı sonu veya 2015 yılı başında hak sahiplerine teslim edilmesi planlanıyor. 

Toplam 40 Termal Pansiyon 

Karahayıt’ta uygulanacak kentsel dönüşüm projesinin ikinci etabında ise termal turizmde kullanılmak üzere 30 pansiyon daha yapılacak. Böylelikle TOKİ bölgede 660 odalı toplam 40 termal pansiyon inşa etmiş olacak. Ayrıca 16 iş yeri de ikinci etapta bölgeye kazandırılacak. Termal pansiyonlar Karahayıt’ın termal turizm açısından cazibe merkezi haline gelmesine önemli bir katkı sağlayacak.

Görüntülenme Sayısı : 4735
Başlıca Haberler
Bucak Devlet Hastanesi İnşaatı Tamamlanıyor
VİRANŞEHİR Açılış ve Temel Atma Töreni
Karahayıt Yeniden Doğuyor
En Çok Okunan Haberler
VİRANŞEHİR Açılış ve Temel Atma Töreni
Bucak Devlet Hastanesi İnşaatı Tamamlanıyor